Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společné MYSTERY QUILT k 10.výročí

MYSTERY QUILT k 10. výročí : 10 let – 10 kol – 10x10 čtverců

Instrukce pro jednotlivé části budou k dispozici postupně, nikdo neví, co vlastně šije - proto Mystery (tajemství, záhada, hlavolam). Až nakonec bude prozrazeno schéma sestavení do celku. Zcela jednoduché bloky tvoří dohromady jeden celistvý bohatý vzor (nejde o různé bloky v rastrech).

Každá si šije pro sebe svým vlastním tempem, je možno kdykoli přestat. U jediných dvou trochu složitějších části je i light varianta.

Společně ušijeme čtverec 120 x 120 cm a každá se pak sama rozhodne, jak dokončí.

Kromě rozdílů ve velikosti výsledného quiltu bude i několik dalších možností volby, takže až bude vše hotovo a sejdeme se, budeme moci obdivovat řadu podobných, ale přitom různých quiltů.

Látky:

Budeme potřebovat

 • látku podkladu. Označme jako P
  Látka na podklad musí dobře skrýt švy, takže buď jednobarevná, makatá, nebo s drobným NEPRAVIDELNÝM vzorkem (NE puntík, proužek, kostka atd.)
 • k podkladu jednu výrazně kontrastní. Označme jako K.
 • 3 doplňující látky střední intenzity. Označme S1, S2, S3

Při volbě látek je třeba vzít v úvahu (Toto nelze v průběhu šití měnit):

 • Pokud bude podklad světlý, látka kontrastní musí být nejtmavší.
  Pro látky střední intenzity platí: S1 je z nich nejtmavší a S3 nejsvětlejší
 • Pokud bude podklad tmavý, látka kontrastní musí být nejsvětlejší. 
  Pro látky střední intenzity platí: S1 je z nich nejsvětlejší a S3 nejtmavší.

 

Spotřeba:

uvedená spotřeba je vypočítána s malou rezervou, z časových důvodů to nebylo možno ověřit ušitím. Kalkulováno bylo s šíří dovozových látek 110 cm a to na společný čtverec 120 cm.

 • Podklad P: 3 až 3,5 m (š 110 cm)
 • Kontrast K: 0,8 až 1 m (š 110 cm)
 • Střední S1, S2, S3: po 0,5 m (š 110 cm)

Budete-li šít z látek jiné šíře a budete-li chtít společný čtverec zvětšit, prodloužit na obdélník, doplnit bordurami atd (viz obrázky týkajiící se možnosti dokončení), připravte si látek tomu odpovídající množství!!!

Quilt je sestaven ze základní jednotky čtverec 12 x12 cm, takže výsledný společný čtverec by byl 120 cm. Pokud byste chtěly šít ze čtverců 15x15 cm, vyšel by výsledný společný čtverec 150 cm. V tom případě by spotřeba látek byla cca o ¼ větší.